Nachádzate sa tu: Hlavná stránka > Semináre

Semináre

Semináre a konferencie pre učiteľov angličtiny.

S vydavateľstvom Macmillan Education sa môžete stretnúť na týchto akciách pre učiteľov angličtiny. Zoznam nie je konečný, priebežne ho doplňujeme.

Termín:
29. 4. 2021 o 14:30 hod.

Whether you teach English to teenagers at secondary or upper primary schools, online or in the classroom, come and join us for an interactive webinar on the best practices and work with modern teaching technologies - MAKING THE MOST OF ONLINE AND DIGITAL TOOLS WITH TEENAGERS.

The tools will be presented by Macmillan Education’s experienced teacher and ELT consultant, Janka Skybova, on the popular Gateway to Maturita 2nd edition series by the best-selling author David Spencer.

Webinar language: English

Pokiaľ sa nestihli zúčastniť našich webinárov o tom ako využiť digitálnu podporu k učebniciam Gateway to Maturita alebo Gateway 2nd ed. pozrite si ho zo záznamu https://youtu.be/y5i53lRrqlg.

Termín:
26. 2 2021 - 24. 4. 2021

For teachers of Primary schools

Pokiaľ ste sa nestihli zúčastniť série webinárov skúsenej učiteľky a lektorky Małgorzaty Mróz, ponúkame Vám možnosť pozrieť si tieto 4 skvelé prezentácie zo záznamu. Sú zdrojom množstva výborných nápadov na maximálne využitie možností učebnice Academy Stars, ale aj ďalších tipov na prácu so žiakmi na hodinách ANJ.

Po vyplnení formulára na https://forms.gle/Z3RQJRQEPx3TV2Kc6 sa Vám zobrazia linky na jednotlivé webináre a zároveň Vám prídu aj na zadanú emailovú adresu

26.2.2021
16:00-17:00
Planning - Key Principles of a Great Plan A
 

you will learn how to:
plan smart revision, free practice, and activating schemata into your lessons
make the most of your teacher's book and use it selectively
manage timing and lesson stages effectively and plan both separate lessons and the whole unit

  Pozrite si webinár zo záznamu / watch the webinar recording:
 

https://forms.gle/Dwyg3xSTnRE8e87d7

 

19. 3. 2021
16:00 - 17:00
Planning for Reading Development
 

you will learn how to:
- stage activities to boost students' performance in reading comprehension tasks
- incorporate long-term reading activities into your lesson plan
- plan reading activities to expand learner's vocabulary and grammar

  Pozrite si webinár zo záznamu / watch the webinar recording:
  https://forms.gle/Dwyg3xSTnRE8e87d7

 

9. 4. 2021
16:00 - 17:00
Planning for Maximizing Fluency
 

you will learn how to:
- plan using songs and chants to work on students' oral fluency
- help your students use dialogue patterns creatively to gain confidence
- plan work on pronunciation patterns to help your students sound more natural

  Pozrite si webinár zo záznamu / watch the webinar recording:
 

https://drive.google.com/file/d/1Ez2A138uPJxXTVZbRxoWBuHxzWinc_S0/view?usp=sharing

 

23. 4. 2021
16:00 - 17:00
Lesson Planning - If and When You Need a Plan B
 

you will learn how to:
- be flexible with your own lesson plans if needed
- use you prior experience to recycle excellent lesson plans
- make anticipated problems part of your lesson plan (and why we should do so!)

  Pozrite si webinár zo záznamu / watch the webinar recording:
  https://drive.google.com/file/d/1ugUL-1JjLWAd5HgOcNqroHEya1X4rQ7o/view


Pozvánku vo formáte pdf si môžete stiahnuť tu »


Malgorzata Mroz profile photo

Małgorzata Mróz has been teaching English for over 13 years now. She obtained her CELTA qualification in 2014 and since then she has been developing her skills not only as a teacher but also a teacher trainer by taking part in Erasmus Plus programmes for teachers at NILE centre in the UK where she was studying teacher training techniques and ICT methods.

Małgorzata has worked with all age groups, from primary to adult, teaching both general English and exam courses. Currently based in Hamburg, she works online full-time at a private language school “Ach i Och” in Warsaw, where she also supports beginner and experienced teachers with classroom management, course preparation and professional development.

As a teacher trainer, she has given multiple talks in conferences and webinars in Poland, Ukraine and Kazakhstan, as well as taken part as a speaker in events such as PASE or PASE YL, as a member of Macmillan teacher training team, and LANG Teacher Training Centre. She became a certified Cambridge YL examiner in 2015 and has taken part in many exam sessions at LANG TTC, where she has also conducted Cambridge TKT YL and TKT CLIL courses.

Her main professional focus is supporting learners in developing cognitive skills, designing CLIL lessons for young learners and teens, implementing formative assessment, and lexical approach in teaching high levels.

Her greatest passion, apart from teaching, is learning. She is a keen student of German and Armenian and a passionate traveller, always ready to learn new stories and acquire a new perspective on teaching.

Termín:
16.6. o 15:00 hod.

Pozývame Vás na nevšedný webinár zameraný na rozvoj vzdelávacích zručností učiteľov, ktorí vyučujú tínedžerov, pod názvom  Teach with Dave Masterclass.

Webinár Vám prinášame v období:

16. júna 2021 o 15:00 hod. CET:

Learning For Life - The Keys to Preparing Teens For Life in and Outside the Classroom

Viac informácií a registráciu nájdete na  https://www.macmillanenglish.com/sk/teach-with-dave-masterclass 

Program je ZADARMO a už teraz sa môžete zaregistrovať na všetky 3 časti.

Určite si užijete sériu praktických online stretnutí/webinárov so skúseným učiteľom a populárnym autorom Davidom Spencerom. Dozviete sa, ako efektívne motivovať tínedžerov a získate prístup ku skutočne inšpirujúcemu obsahu, ktorý stačí len vziať a použiť na hodine.

Davida určite mnohí poznáte z jeho skvelých seminárov a webinárov, alebo ako autora mimoriadne úspešnej série Gateway, ktorej tretia, úplne vynovená a prepracovaná edícia práve prichádza pod názvom GATEWAY TO THE WORLD.

Termín:
13. 5. 2021 o 14.00 hod.

Ak učíte angličtinu na základnej škole, pozývame Vás na opakovaný interaktívny webinár o osvedčených postupoch a práci s modernými vyučovacími prostriedkami:

Technológie pri vyučovaní angličtiny na ZŠ (nielen online)

Možnosti moderných učebníc Vám opäť predstaví skúsená lektorka a ELT konzultantka spoločnosti Macmillan Education, Pavla Milerski, na mimoriadne obľúbenej sérii učebníc pre ZŠ - Academy Stars.

Pozn.: webinár bude v českom jazyku.

Pokiaľ ste sa nestihli zúčastniť našich webinárov o tom ako využiť digitálnu podporu k učebniciam Academy Stars pozrite si ho zo záznamu na https://youtu.be/9sr1lGSxUfE

Termín:
od 14. do 25. februára 2022

Kontakty na zástupcov Macmillan SR nájdete na: www.macmillan.sk/kontakt